• dmsriebpl@gmail.com
  • +0755-2661219
  • 0755-2661668

Staff List

 

  Mr. Harish Prasad, Head Master Mr. Jitendra Kumar, AHM
Post Graduate Teachers Primary Teachers
1 Mr. Prashant Nemade (Commerce) 1 Mrs. Rupa Khatri, I/c Primary
2 Mrs. Shruti Adhikari (Music) 2 Mrs. Neeta Rao
3 Dr. Pinki Sharma (Chemistry) 3 Mrs. Kiran Mishra
4 Dr. Sushma Pajany (Hindi) 4 Mrs. Veena Sahu
5 Mr. Prakash Shrivastava (Computer) 5 Mr. Rajesh Nair
6 Mr. Dharmender Singh (Economics) 6 Mrs. Suruchi Rawat
7 Ms. Sunita Pardeshi (Geography) 7 Dr. Jose J. Kurisunkal
8 Mrs. Kamlesh Markam (History) 8 Mr. Ritesh Kumar Khare
9 Mr. Sandeep (Political Science) PRT/Pre PRT/Lady Helper on Contractual Basis
10 Mrs. Ravinder Kaur (English) 1 Mrs. Shilpa Bangilwar, PRT
11 Mr. Munindra Singh Chouhan (Maths) 2 Ms. Ankita Bhartiya, PRT
12 Dr. R.K. Nayak (Physics) 3 Mr. Gulshan Kushwaha, PRT
13 Mr. Shyam Kumar Singh (Biology) 4 Ms. Manju Laxman Prasad, PRT
PGTs on Contractual Basis 5 Ms. Garima Singh, PRT
1 Ms.  Neha Purohit, (English) 6 Ms. Supriya Srivastava, PRT
2 Ms. Adeeba Khan,  (English) 1 Ms. Yogita Nirapure, Pre PRT 
3 Ms. Sayma Khan, (Urdu) 2 Ms. Neha Khan, Pre PRT
4 Mr. Dharmendra Mevade, (Fine Art) 3 Ms. Praveena Rathi Pre PRT
5 Mr. Devendra Kumar Malviya,  (Maths) 1 Ms. Gitanjali Dhurve (Lady Helper)
6 Ms. Akansha Shukla, (Guidance & Counseling) 2 Ms. Reena Lashkari (Lady Helper)
7 Ms. Jyoti Vishwakarma, (Commerce) Lab Assistant on Contractual Basis
Trained Graduate/Work Experienced Teachers 1 Mr. Hargovind Banskar (Physics)
1 Mr. Deepak Lakhera (Physical Education) 2 Ms. Abha Verma (Chemistry)
2 Dr. Hemlata Dahare (Hindi) 3 Ms. Meghna Tripathi  (Biology)
3 Mr. Ashesh Upadhayay (Music) Library Staff
4 Mr. Shashikant Wanjari WET (Elect.) 1 Mr. Nirendra Singh (Prof.Asstt.)
5 Mr. Ashok Mishra, (Social Study) 2 Mr. Sunil Khare, MTS 
6 Mrs. Shazia Naqvi, (Social Study) 3 Ms. Ritu Singh, SPA on Contractual Basis
7 Ms. Lily Puspika Bara, (Biology) Office Staff
8 Mr. Jamna Prasad Ahirwar, (Science) 1 Mr. Devanand Khobragade, Assistant
9 Mr. Raju Borkar, (Maths) 2 Mr. Chandra Prakash, UDC
TGTs/WET on Contractual 3 Mr. Munna Lal, MTS
1 Mr. Utkarsh Pandey, TGT (English) 4 Mrs. Rajni Bai, MTS
2 Ms. Shweta Sahu, TGT (Hindi) 5 Mr. Dinesh Kumar, MTS
3 Mr. Shyam Sunder Parashar, TGT (Sanskrit) 6 Mr. Bahadur Singh Jha MTS
4 Mr.. Nirbhay Lovanshi ,TGT (Science) 7 Mrs.Veenus Mishra, MTS
5 Ms. Archana Atoode, (Home Science) 8 Ms. Ashwani Kumar (Stenographer (Eng)
6 Ms. Shivani Kesharwani, WET (English Steno) 9 Mr. Gokul Prasad Manerao LDC on (OSA)
7 Mr. Pavan Mishra, WET (Computer Science) 10 Mrs. Bhavana Nimje, LDC on (OSA)
8 Ms. Varsha Chaturvedi, WET (Yoga) 11 Mr. Pramod Lodhi Games Attdt. on (OSA)
9 Ms. Monika Sharma, WET (Computer Science)    
10 Mr. Deependra Mishra, TGT (Maths)